Śpiewajcie Aniołowie, pasterze grajcie Mu

Dnia 21 grudnia 2018 roku uczniowie klas I-III spotkali się na wspólnym kolędowaniu. Świąteczny nastrój wprowadziła piękna bożonarodzeniowa szopka, kolorowe choinki, warsztaty zdobienia pierniczków oraz wigilie klasowe. W czasie koncertu dzieci zaprezentowały zarówno najpopularniejsze polskie kolędy, jak i mniej znane pastorałki. Głośny, radosny śpiew rozlegał się w całej szkole. Spotkanie zakończyło się wzajemnym składaniem życzeń: wesołych, rodzinnych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj dalej

Kwestować niepodległość

Dnia  11.11.2018 roku, przy Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie, młodzież Szkoły Podstawowej przeprowadziła kwestę  z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Organizatorami tej akcji były panie: Alicja Pudło i Ewa Sikora. Dzięki hojności mieszkańców Korczyny udało się zebrać kwotę 1945,27 zł. Pozyskane środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup zniczy i kwiatów na groby Polaków, którzy oddali swoje życie za naszą Ojczyznę. Dzięki chęci i zaangażowaniu młodzieży cel został osiągnięty. Dziękujemy organizatorom, darczyńcom i wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie kwesty.

11 listopada 2018 roku obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe – 100 - lecie Odzyskania Niepodległości. Zawdzięczamy ją polskim patriotom, którzy dzięki niezłomności, bohaterstwu i poświęceniu, na wielu wojennych frontach wywalczyli wolność. Musimy więc wspólnie szanować pamięć poległych żołnierzy, bo tylko  dzięki nim możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce.

Niech nasza modlitwa i światełko pamięci, zapalone na grobach poległych, będzie naszym podziękowaniem za ich trud i poświęcenie, które byli zdolni ponieść dla przyszłych pokoleń.

Czytaj dalej

Siatkarki Karpat Krosno z wizytą w naszej szkole

W dniu 06.11.2018 gościliśmy w naszej szkole siatkarki I-ligowej drużyny Karpat MOSiR Krosno. Zawodniczki przyjechały na zaproszenie uczniów klasy sportowej. W trakcie pobytu „Karpatki” opowiedziały o swojej przygodzie ze sportem, przybliżyły uczniom kulisy zawodowej siatkówki. W czasie zajęć praktycznych każdy mógł spróbować swych umiejętności w ćwiczeniach z zawodniczkami. Wspólny trening zakończył klasowy miniturniej siatkówki. Na pożegnanie uczniowie otrzymali drobne upominki oraz zaproszenia na mecz Karpat Krosno.

Czytaj dalej

Oszczędzaj z SKO!

Zapraszamy wszystkich uczniów, którzy nie ukończyli 13 roku życia i chcą nauczyć się oszczędzania, do przystąpienia do Szkolnej Kasy Oszczędności! W tym celu należy oddać wypełnione przez rodziców oświadczenie do opiekuna SKO. Opiekunami SKO w naszej szkole są:

  • w klasach edukacji wczesnoszkolnej – p. Magdalena Prajsnar,
  • w klasach IV-VI – p. Anna Grzesik.

Każdy uczeń w SKO posiada dostęp do swojego konta przez Internet, dzięki czemu uczy się nim zarządzać. Serwis internetowy umożliwia m.in. zakładanie wirtualnych skarbonek czy też zdobywanie odznak. Wpłat i wypłat można dokonywać u opiekuna SKO w każdy ostatni wtorek miesiąca. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami programu na stronie www.pkobp.pl/sko oraz Regulamin SKO.

Czytaj dalej

Akcja Historia misia - nie bij mnie, kochaj mnie

9. października 2018 r. akcję "Historia misia - nie bij mnie, kochaj mnie" zorganizował krośnieński sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W akcję tę włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Korczynie.

W różnych miejscach naszej miejscowości pojawiły się misie oraz inne zabawki pluszowe. Celem akcji było zwrócenie uwagi na przemoc wobec dzieci. Nie były to jednak zwykłe misie i zabawki, ponieważ każda z nich miała swoją historię. Często trudną i pełną niemiłych wspomnień. Opatrzone materiałami opatrunkowymi i odpowiednio ucharakteryzowane miały zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Wyposażone były również w karteczki - z hasłem "Nie bij mnie , kochaj mnie" i "Dziękuję. Przy Tobie od razu mi lepiej. Poznaj moją historię, opowiedz innym".

Czytaj dalej

Pamiętamy o ważnych postaciach - generał Stanisław Szeptycki

Generał Stanisław Szeptycki - Polak, żołnierz, patriota

W bieżącym roku 2018 obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to bardzo ważna data dla każdego Polaka. Również uczniowie i harcerze naszej szkoły pamiętają o tamtych wydarzeniach. Naocznym świadkiem  i uczestnikiem wydarzeń roku 1918 był ostatni właściciel Korczyny gen. Stanisław Szeptycki (1867-1950) hrabia, żołnierz Wojska Polskiego, dyplomata, minister spraw wojskowych, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża. To właśnie on w latach 1914-1916 dowodził III Brygadą Legionów. Od listopada 1918 r. w Wojsku Polskim, gdzie m.in. był Szefem Sztabu generalnego, dowódcą Frontu Litewskiego - Białoruskiego i dowódcą 4 Armii w 1920 r.  W 1923 r. był ministrem spraw wojskowych. Z wojska odszedł po przewrocie majowym w 1926 r. Po zakończeniu II wojny światowej w latach 1946–1950 pełnił stanowisko prezesa Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. Zmarł 9 października 1950 r. w Korczynie i tu został  pochowany.

Czytaj dalej