XXII Pokazy z Fizyki - Rzeszów 2022

"Jedynym źródłem wiedzy jest doświadczenie"
Albert Einstein

W dniu 19.05.2022 r.  36 uczniów klas 7-8 Szkoły Podstawowej w Korczynie wzięło udział w XXII Pokazach z Fizyki organizowanych na Politechnice Rzeszowskiej. Podczas pokazów zaprezentowane zostały atrakcyjne, zapierające dech w piersiach demonstracje wybranych praw i zjawisk fizycznych. Tym razem uczestnicy poznali tajniki takich dziedzin jak: mechanika, drgania i fale, zjawiska atmosferyczne i elektromagnetyczne. Pokazy zrealizowane były przez pracowników Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej oraz Zakładu Optyki Stosowanej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej.

Czytaj dalej

Uczniowie klas siódmych z Korczyny w ZSGH w Iwoniczu-Zdroju

W środę w wiosenny kwietniowy poranek 15 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Korczynie wyjechało wraz z opiekunkami (nauczycielkami języka angielskiego: Martą Malinowską i Anną Grzesik) do Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju, by w odpowiedzi na zaproszenie wziąć udział w grze edukacyjnej „Odkryj swój talent – buduj swoją przyszłość”. Siódmoklasiści, podzieleni na 4 zespoły, podjęli się gry, która obejmowała elementy turystyki, gastronomii i obsługi konsumenta, umiejętności komputerowych oraz rękodzieła. Opiekunowie wzięli udział w prezentacji i panelu dyskusyjnym na temat tworzenia i realizacji projektów unijnych w ramach programu Erasmus+ i POWER. Wszystko to stanowiło element europejskiego tygodnia umiejętności zawodowych.

Czytaj dalej

Podsumowanie Niebieskiego Tygodnia

W dniach od 1 do 8 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbył się Niebieski Tydzień Autyzmu. Miał on na celu zwiększanie świadomości społeczności szkolnej i upowszechnianie informacji dotyczących tej dysfunkcji. Spektrum autyzmu należy do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe zachowania, ograniczone zainteresowania i aktywność, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupianie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

Czytaj dalej

Gmina Korczyna mobilizuje i życie ratuje

6 kwietnia 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Korczynie włączyli się w akcję "GMINA KORCZYNA MOBILIZUJE I ŻYCIE RATUJE". 67 ósmoklasistów wraz z nauczycielami wysłuchało wykładu doktora nauk medycznych Jacka Krzanowskiego na temat diagnozowania i przebiegu białaczki oraz jej leczenia. Prowadzący przybliżył zebranym kwestię dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych oraz szpiku. Szczegółowo omówił sam proces ich pozyskiwania oraz wskazał, kto może zostać potencjalnym dawcą. Po zakończeniu prelekcji uczniowie zadali bardzo dużo pytań, co dowodzi, że byli żywo zainteresowania tematem.

Czytaj dalej

Z wizytą w Domu Dziennego Pobytu Senior-Wigor

31 marca 2022 roku w deszczowy poranek młodzież szkolna wraz z opiekunami (Anną Grzesik i Jackiem Zychem) spotkała się z Seniorami. Odwiedziny były związane z realizacją projektu pt. "Korczyna – wczoraj i dziś", który jest częścią konkursu "Projektanci edukacji" organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Inicjatywa popularyzuje pracę za pomocą projektu i jest tak naprawdę kompleksowym programem wsparcia dla uczniów pragnących zmienić proces edukacyjny w wyjątkową przygodę.

W przedsięwzięciu uczestniczą uczniowie klasy siódmej oraz ósmoklasiści z koła teatralnego, którzy wspólnie z gośćmi z Ukrainy realizują zamierzone edukacyjne cele. Priorytetem projektantów edukacji jest porównanie miejscowości, w której mieszkają i uczą się na przestrzeni ostatnich 50 lat. Dzięki zaangażowaniu młodych ludzi wszyscy lepiej poznają historię Korczyny, jej dzisiejszy wygląd i zmiany, jakie zachodziły w codziennym życiu.

Czytaj dalej

Dzień Kolorowej Skarpetki

Zapraszamy nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa.

Wada ta polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy – nie do pary  – dlatego w ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia 2 skarpetek nie do pary –  w różnych, wesołych kolorach! Skarpety "nie do pary" pokazują, że niezależnie od ilości posiadanych chromosomów można wieść radosne, kolorowe życie, że nie trzeba idealnie pasować, żeby być szczęśliwym. To również szansa na zwiększenie świadomości społeczeństwa, na temat zespołu Downa i powiedzenie: "Jestem odważny! Niczego się nie boję! Mówię, co myślę! A myślę, że osoby z zespołem Downa są fajne! Są takie jak my! Albo nieco inne, ale jest to bez znaczenia."

WŁĄCZ SIĘ W AKCJĘ TAKŻE TY! POWITAJ WIOSNĘ
W KOLOROWYCH SKARPETKACH!!!