Wyślij pączka do Afryki 2019

W lutym 2019 r. Szkoła Podstawowa w Korczynie po raz siódmy  przyłączyła się do akcji "Wyślij pączka do Afryki". Jej organizatorem jest Fundacja Kapucyni i Misje, a celem pozyskanie środków na projekty realizowane w Afryce.

Fundacja Kapucyni i Misje została powołana do życia w 2010 r., aby pomagać ubogim w dwóch krajach afrykańskich, w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie pracują misjonarze z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Bracia misjonarze wyjechali do Afryki, aby głosić Dobrą Nowinę, udzielać sakramentów świętych, budować wspólnotę Kościoła i swoim życiem dawać świadectwo umiłowania Boga i bliźniego. W Afryce spotkali ludzi bardzo ubogich, cierpiących z powodu braku wody, żywności i lekarstw, dlatego podjęli prace również na polu działalności humanitarnej. Pomagają budować studnie, szkoły, szpitale, rozdają żywność i leki. Tegorocznej akcji patronuje hasło "Podaruj dzieciom szkołę".

Czytaj dalej

Bezpieczne ferie – wizyta policjantów w świetlicy szkolnej

W zimowym czasie jest przyjemna pora
To ferie zimowe i zabawa spora
Cieszą się koledzy, cieszą koleżanki
Że codziennie można wychodzić na sanki
I bałwana ze śniegu każdy chętnie lepi
A bitwa na śnieżki rozrywką dla dzieci

07 lutego w świetlicy Szkoły Podstawowej im A. Fredry w Korczynie  gościliśmy panów policjantów z Posterunku Policji w Korczynie. Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Katarzynę Kuras, nauczyciela w świetlicy, a jego celem było  przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa i właściwych zachowań prowadzących do unikania zagrożeń nie tylko podczas ferii zimowych, ale też na co dzień.

Czytaj dalej

Szła kolęda w noc styczniową

Szła kolęda w noc styczniową, pukała do drzwi
I wołała, żeby ludzie do stajenki szli…

Urodziła Matka Boża Synka w mroźny wieczór –
Co tu robić? Co tu robić, żeby zimna nie czuł?
Zatroskała się kolęda, że tu taki mróz.
Trzeba prędko okryć Dziecko – najcieplejszą z chust.
Zimno Dziecku, zimno Matce, obydwoje drżą –
Hej kolędo, hej kolędo! Prowadź ich w nasz dom!

Urodziła Matka Boża Synka w mroźny wieczór –
Trzeba zabrać Go do domu, żeby zimna nie czuł.
Uśmiechnęła się kolęda, a my razem z nią –
Matka Boska i Dzieciątko – będą mieli dom!

Chodzenie po kolędzie to piękny i wesoły zwyczaj. Kolędnicy składają życzenia, śpiewają kolędy i pastorałki, przedstawiają krótkie scenki jasełkowe, często noszą ze sobą ruchomą, kolorową gwiazdę i przygrywają na różnych instrumentach. Także w naszej szkole podtrzymuje się ten wspaniały zwyczaj wędrowania z kolędą. W czwartek 10 stycznia 2019 roku wyruszył ze szkoły - pod przewodnictwem ks. Dominika Długosza - barwny korowód przebierańców z klas V b i VI a, wystrojonych w kolędnicze i karnawałowe stroje. Kolędnicy przybyli z noworocznymi życzeniami do korczyńskich instytucji, w tym do: Ośrodka Zdrowia, Przedszkola Samorządowego, piekarni, biura GS, Urzędu Gminy, Biblioteki Publicznej oraz domu Senior Wigor.

Czytaj dalej

Dobroczynne serca

W dniu 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyła się zbiórka pieniędzy na cele charytatywne. Każdy z nas może pomagać osobom potrzebującym w różny sposób. Nie liczy się wiek, lecz dobre chęci i pomysł. Najważniejszym celem WOŚP jest działalność w zakresie ochrony i ratowania zdrowia. 

Cel ten jest realizowany poprzez zakup sprzętu medycznego na odziały szpitalne w całej Polsce. 13 stycznia bieżącego roku ludzie dobrej woli dawali z siebie wszystko. Jedni biegali, drudzy morsowali, inni po prostu wyszli na spacer z psem. W tym roku dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pieniądze zbierało prawie 120 tysięcy wolontariuszy. W Polsce i na świecie zarejestrowano ponad 1700 sztabów. 27. Finał WOŚP zakończył się kwotą 175 938 717 złotych.

Czytaj dalej

Uczniowie z Korczyny w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej

10 stycznia 2019 roku grupa młodzieży z klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej im A. Fredry w Korczynie wraz z nauczycielami realizującymi innowacją pedagogiczną, brała udział w ogólnopolskiej "Nocy Biologów" zorganizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

W kampusie uczelni przy ul. Dmochowskiego odbyły się niezwykle interesujące warsztaty i wykłady popularyzujące nauki przyrodnicze, zdrowie i biogospodarkę. Poprzez udział w wykładach, warsztatach, pokazach naukowych, wystawach tematycznych i konkursach uczniowie mogli poznać rośliny jadalne i lecznicze południowego Podkarpacia, sprawdzić istnienie bakterii wokół nas, poznać tajemnicze życie motyli, budowę ludzkiego ciała oraz zagrożenia dla zdrowia człowieka wynikające z nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

Czytaj dalej

Śpiewajcie Aniołowie, pasterze grajcie Mu

Dnia 21 grudnia 2018 roku uczniowie klas I-III spotkali się na wspólnym kolędowaniu. Świąteczny nastrój wprowadziła piękna bożonarodzeniowa szopka, kolorowe choinki, warsztaty zdobienia pierniczków oraz wigilie klasowe. W czasie koncertu dzieci zaprezentowały zarówno najpopularniejsze polskie kolędy, jak i mniej znane pastorałki. Głośny, radosny śpiew rozlegał się w całej szkole. Spotkanie zakończyło się wzajemnym składaniem życzeń: wesołych, rodzinnych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj dalej