eTwinning - konferencja w Atenach

W dniach od 27 -29 października br. miałam okazje uczestniczyć w Europejskiej konferencji warsztatowej eTwinning, która odbyła się w Atenach. Zaproszenie na to spotkanie było pokłosiem kilku projektów zrealizowanych w gimnazjum w Korczynie, w tym trzech nagrodzonych polską i europejską Odznaką Jakości. Tegoroczna konferencja programu eTwinning połączona była z ceremonią rozdania nagród w Europejskim Konkursie eTwinning 2016. Tym razem w konferencji uczestniczyło prawie 600 zaproszonych gości. Byli to głownie nauczyciele i dyrektorzy szkół, ale również przedstawiciele narodowych agencji programu eTwinning i ministerstw edukacji z całej Europy.

Jednym z punktów programu pierwszego dnia konferencji był wykład Emmy Mulqueeny - Introducing you to the way 97ers learn, share, influence and care. Była to ciekawa, zilustrowana licznymi przykładami prezentacja sposobu w jaki młodzież korzysta z mediów społecznościowych, Internetu, technologii, a także sposobów w jaki można to wykorzystać w komunikacji z nimi i nauce.

 

Uczestnikom konferencji zaoferowano szeroką gamę warsztatów dotyczących projektów europejskich, cyfrowego obywatelstwa, mediów społecznościowych, metody odwróconej klasy, bezpieczeństwa w szkole i w sieci oraz ewaluacji. Warsztaty , w których uczestniczyłam wywarły na mnie duże wrażenie zarówno pod względem treści jak i sposobu prowadzenia, ale szczególnie miło wspominam rozmowy i współpracę z nauczycielami z wielu europejskich krajów.

Jeszcze kilka słów o tym co to właściwie jest eTwinning. Program eTwinning to taka europejska społeczność szkolna: pracowników szkół (nauczycieli, dyrektorów, bibliotekarzy, itp.) oraz uczniów, którzy tutaj komunikują się za pomocą mediów elektronicznych, współpracują, realizują projekty i dzielą się doświadczeniem.

Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

Program zgromadził już niemal 400 tysięcy nauczycieli ze 160 tysięcy szkół, którzy łącznie pracują przy ponad 50 tysiącach różnorodnych projektów rocznie.

Od września 2014 roku, istnieje również możliwość realizacji projektów wyłącznie z udziałem partnerów z tego samego kraju. eTwinning krajowy, bez barier językowych, pozwala nabrać wprawy i doświadczenia w realizacji projektów, zarówno od strony technicznej, jak i merytorycznej.

Let's start eTwinning!

Anna Waśko

zdjęcia: archiwum Zespołu Szkół w Korczynie