Pupilpreneurs

W roku szkolnym 2014/2015 gimnazjum im. Św. Bpa. J.S. Pelczara realizuje wspólnie ze szkołami z Turcji, Hiszpanii, Norwegii i z Grecji projekt eTwinning, który ma na celu zaprezentowanie nowego podejścia do nauki języka obcego i stworzenie przez uczniów nowych narzędzi do nauki. Mają okazję pisać własne historyjki, piosenki, skecze, dialogi i nagrywać własne filmiki. W projekcie uczestniczy grupa 26 osób z klas pierwszych i drugich gimnazjum.

Na początku otworzyliśmy projekt na portalu eTwinning. Następnie uczniowie przygotowali prezentacje zawierające informacje o sobie, rodzinie i najbliższym otoczeniu. Nagrali również krótkie filmiki o szkole. Prezentacje i filmiki zostały umieszczone na stronie projektu, a uczniowie zaczęli komunikować się z kolegami z pozostałych szkół na forum i czacie. Każda szkoła przygotowała swoje logo projektu i zaprezentowała je pozostałym. Udało się nam również przeprowadzić konferencję online z szkołą turecką. Uczniowie korzystając ze Skype wymienili informacje na temat zainteresowań i zajęć szkolnych.

W okresie świątecznym uczniowie przygotowali kartki noworoczne, które zostały wysłane do kolegów z jednego z projektowych krajów. Nasi uczniowie wysyłali kartki do Turcji, sami również otrzymali od nich okolicznościowe listy. Kolejne zadanie nosiło tytuł „Detektywi językowi” i polegało na poszukiwaniu w językach ojczystych słów pochodzących z języków krajów partnerskich. Uczniowie zastanawiali się również nad wizją przyszłej szkoły i edukacji językowej tworząc wspólna mapę myśli w programie Popplet.

Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie zostali podzieleni na międzynarodowe grupy, którym przydzielone zostały różne tematy, a zadanie polegało na wspólnym napisaniu historyjki lub scenki rodzajowej. Materiały te zostały następnie wykorzystane do stworzenia mini ebooków.