Uczniowie z Korczyny na Zielonej Szkole w Rymanowie-Zdroju oraz w banku PKO BP

„Powiedz mi – zapomnę.
Pokaż mi – zapamiętam.
Pozwól mi działać – a zrozumiem.”

Konfucjusz

Zielona szkoła, z definicji, to forma realizacji programu nauczania, w trakcie kilkudniowego wyjazdu całego oddziału wraz z nauczycielami do miejscowości posiadających walory przyrodnicze lub uzdrowiskowe. Takim idealnym miejscem, w którym można ciekawie i miło spędzić czas, ucząc się i bawiąc, jest Dom Wczasów Dziecięcych w Rymanowie-Zdroju. Placówka ta stwarza warunki do realizacji celów edukacyjnych, wychowawczych i zdrowotnych. Jej celem jest wspieranie rodziny w wychowaniu młodego człowieka do otwartości i wrażliwości na innych, dbającego o swoje zdrowie, żyjącego w zgodzie z naturą, tolerancyjnego, umiejącego dokonać wyboru świadomie, zgodnie z uniwersalnymi zasadami etyki. Uczenie się przez przeżywanie przynosi wymierne efekty, dlatego w tym roku szkolnym zorganizowaliśmy dla uczniów pobyt w Domu Wczasów Dziecięcych. Dzięki temu nasi uczniowie mieli szansę bezpośredniego poznawania przyrody i pięknych zakątków naszego regionu, a jednocześnie możliwość przeżywania i działania.

Dnia 15 października 2019 roku klasa VIe i klasa Va wraz z wychowawcami – Januszem Paradyszem oraz Anną Grzesik z samego rana wyruszyli w podróż. Grupę żegnali rodzice, życząc szczęśliwej podróży i udanego wypoczynku. Wybór miejsca docelowego nie był przypadkowy. Rymanów- Zdrój to perełka polskich uzdrowisk o szczególnych walorach klimatycznych, leczniczych i turystycznych, położona w Beskidzie Niskim. Dom Wczasów Dziecięcych – to miejsce szczególne dzięki niepowtarzalnej atmosferze oraz wspaniałym pracownikom. W ośrodku czekały na wszystkich smaczne posiłki i zawsze życzliwy personel. Pogoda była wymarzona: wysokie temperatury oraz dużo słońca. Prawdziwa złota polska jesień. Aż trudno było uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno termometry wskazywały wartości bliskie zeru stopni Celsjusza.

 Najcenniejszym bogactwem regionu są naturalne lecznicze wody mineralne Tytus, Klaudia i Celestyna odkryte w 1876 roku. Uczniowie degustowali w/w wody, spacerując przy Pijalni Wód Mineralnych i oglądając ciekawe „rzeźby kwiatowe”, których nie brak w tym rejonie. Ich uwagę przykuła również ławeczka z postacią Anny Potockiej przy rzece Tabor oraz centrum uzdatniania powietrza przy ośrodku "Eskulap". Uczestnicy zielonej szkoły często spacerowali po pięknym Parku Zdrojowym, Parku im. Jana Pawła II i pobliskich szlakach turystycznych (ścieżkach edukacyjnych "Fitness"), a także korzystali ze zdrowotnych właściwości klimatu górskiego i morskiego. Wszystkim bardzo podobały się ćwiczenia na siłowni pod gołym niebem oraz lekcje przyrody, geografii i historii na świeżym powietrzu. Legendy o Św. Hubercie, zbójnikach Beskidnikach, o hrabim Przytockim czy o rycerzach z Góry Zamkowej na długo pozostaną w pamięci wszystkich podopiecznych Domu Wczasów Dziecięcych. Ciekawostką dla uczniów z Korczyny jak i z Krakowa była historia sanatorium dziecięcego "Gozdawa", w którym toczy się akcja filmu fabularnego „Serce, serduszko” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Młodzież Szkoły Podstawowej z Korczyny i Krakowa odbyła interesującą lekcję plastyki w Galerii Sztuki w Rymanowie-Zdroju, którą poprowadził pan Wojciech. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat ikon, rzeźby, technik malarskich (m. in. techniki jajowej), barwienia szkła oraz mogli podziwiać wystawę ikon, wyrobów ze szkła, obrazów czy też historycznego sprzętu narciarskiego, biegówek letnich i łyżew „holenderek”. Atrakcyjnym momentem był wspólny występ na deskach sceny przy sanatorium "Stomil" w otoczeniu karpackich buków i wykonanie piosenki o Rymanowie-Zdroju. Wesoło i gwarno było nie tylko na zajęciach krajoznawczo-turystycznych, ale również opiekuńczo-wychowawczych na terenie Domu Wczasów Dziecięcych. Były quizy, zajęcia umuzykalniające, karaoke, zabawy twórcze, konkursy, dyskoteki integracyjne i pogadanki o oszczędzaniu i zdrowym odżywianiu. 

Ostatni dzień zielonej szkoły, piątek 18 października, to wycieczka do banku PKO Bank Polski w Krośnie. W banku przywitały nas serdecznie pani dyrektor  PKO BP i  pani Małgorzata („bankowa” opiekunka SKO). Pani Małgorzata przeprowadziła lekcję oszczędzania i przedsiębiorczości, pokazując uczniom Szkoły Podstawowej w Korczynie miejsca na co dzień nieodwiedzane przez klientów banku. Młodzież szkolna miała okazję zobaczyć na własne oczy obsługę klienta i transakcję kasową od strony pracownika banku, rolowanie monet oraz sprawdzanie oryginalności banknotów. Uczniowie dowiedzieli się także, kim jest klient prestiżowy, co to jest dyspenser kasjerski oraz depozyt. Dużym zainteresowaniem cieszył się ukryty w podziemiach banku, nieużywany już, duży skarbiec otwierany na zamek szyfrowy. Ciekawostką dla uczniów okazała się informacja na temat wybijania polskich monet w Anglii oraz informacja na temat Narodowego Banku Polskiego i banknotów kolekcjonerskich, m.in. Banknotu Kolekcjonerskiego o nominale 19 zł z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego – upamiętniającego 100. rocznicę powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Lekcja zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem przed budynkiem banku.

Integracja klasowa, efektywne współdziałanie w grupie, kształtowanie poczucia piękna i zasad właściwego gospodarowania zasobami przyrody, rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego, to tylko nieliczne cele zielonej szkoły, które zostały w pełni zrealizowane w te słoneczne październikowe dni. Uczniowie wrócili pełni wrażeń i nowych doświadczeń z nadzieją na kolejny podobny wyjazd.

zdjęcia: archiwum Szkoły Podstawowej w Korczynie

Tags: zielona szkoła