23 X - 29 X 2022: Tydzień Misyjny

23 października br. przeżywaliśmy Niedzielę Misyjną która w kościele rozpoczęła Tydzień misyjny pod hasłem „Będziecie moimi świadkami”.  Światowy Dzień Misyjny - w Polsce nazwany Niedzielą Misyjną - i następujący po nim Tydzień Misyjny są wspaniałą okazją do dzielenia się Bożą miłością. Niedziela Misyjna obchodzona jest każdego roku w przedostatnią niedzielę października. Ustanowiona została w 1926 r. przez papieża Piusa XI. Jest to dzień patronalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Jest to dzień solidarności z całym Kościołem powszechnym. Służy budzeniu świadomości misyjnej i odpowiedzialności za misyjne dzieło Kościoła wśród wszystkich jego członków. Katolicy na całym świecie – także w najuboższych jego regionach – otaczają wtedy modlitwą i wspomagają ofiarą materialną misyjne dzieło Kościoła.

W dniach 23X 2022r. – 29X2022r. w Szkole Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Korczynie przeżywaliśmy Tydzień Misyjny.  Zaprosiliśmy do naszej szkoły Siostry Misjonarki św. Piotra Klawera, popularnie nazywane Klaweriankami. Spotkania z uczniami poprowadziły s. Cathrine Suweze Ayila pochodząca z Nigerii i s. Magdalena Sypko, które obecnie posługują w Krośnie. Opowiadały one o życiu i pracy w Afryce oraz innych regionach misyjnych. Przywoływały też słowa z obcych języków, którymi posługują się mieszkańcy Nigerii śpiewając piosenki. Dzięki misjonarzom mogliśmy poznawać różne ludy świata z ich oryginalnymi strojami i rekwizytami. Spotkanie to, a zarazem piękna lekcja,  uświadomiły zebranym, jak inne jest życie dzieci afrykańskich, ich zabawy, nauka, życie rodzinne, obowiązki domowe oraz jak ważna jest modlitwa za misjonarzy i kraje, gdzie ludzie nie znają jeszcze Pana Jezusa. Siostry zaprosiły też uczniów do modlitwy różańcowej w intencjach misji, a także do odwiedzin pięknego Muzeum misyjnego, które znajduje przy ich klasztorze w Krośnie.

 

Dzięki Bożemu błogosławieństwu przeżyliśmy dobry i radosny czas twórczej współpracy w szczytnym celu – dzielenia się tym, co posiadamy z tymi, którzy nie mają nawet podstawowych środków do życia. Służyły temu zorganizowany kiermasz misyjny oraz "Słodki dzień", z których dochód – 1956,38 zł – został przeznaczony na pomoc ludziom w misyjnych krajach, szczególnie zaś tamtejszym dzieciom. Przez cały tydzień mogliśmy również oglądać wystawę poświęconą życiu misyjnemu.

ks. Marcin Nowak

Tags: tydzień misyjny