eTwinning w Szkole Podstawowej w Korczynie

eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy, współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Projekty eTwinning wspierają rozwijanie u uczniów kompetencji językowych. Zdobywają oni wiedzę na temat kultury i obyczajów innych krajów europejskich.

30 września 2022 roku Szkoła Podstawowa w Korczynie otrzymała eTwinning Quality Label (Odznakę Jakości eTwinning) za projekt „OKU BENI – READ ME”. Odznaka jest to wyróżnienie i symbol uznania ogromnego zaangażowania całego zespołu uczniów - tegorocznych ósmoklasistów z klasy VIII a. Ich praca nad projektem przyniosła im zadowolenie i zmotywowała do nauki języków obcych i czytania w języku angielskim. Projekt eTwinning „OKU BENI – READ ME” stanowił znakomitą okazję do sprawdzenia nabytych umiejętności, wykorzystania wiedzy w praktyce oraz dalszego doskonalenia kompetencji komunikacyjnych.

Narzędzia, którymi posługiwali się uczniowie, były łatwe w obsłudze i bezpieczne. Projekt miał na celu promować czytelnictwo wśród młodzieży. W projekcie brali udział uczniowie w wieku 12-13 lat z 12 szkół z 5 różnych państw: Azerbejdżanu, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Szwecji, Turcji. W trakcie trwania projektu udało się zebrać zgody od rodziców, stworzyć logo projektu, przygotować po angielsku prezentacje uczniów, wziąć udział w międzynarodowej telekonferencji z uczniami i ich nauczycielami, wypełnić 3 ankiety, umieścić wszystkie materiały na Twinspace i gazetce szkolnej na głównym korytarzu szkoły. Aleksander Fredro został przez wszystkich uczniów wybrany pisarzem miesiąca stycznia. Wspólnym końcowym produktem jest opowiadanie po angielsku, którego głównym bohaterem jest m.in. patron naszej szkoły. Materiały dostępne są na platformie eTwinning.

eTwinning oferuje również szereg form doskonalenia zawodowego dla zarejestrowanych nauczycieli i wydarzenia online dedykowane uczniom. 12 września 2022 roku odbyło się szkolne webinarium eTwinning - „Kreatywne pisanie z Loesje: Jak pobudzić wyobraźnię?”, którego organizatorem było Krajowe Biuro eTwinning. To wyjątkowe wydarzenie online skierowane było do uczniów w wieku 10-20 lat. Szkolne webinarium online było swego rodzaju wyjątkową lekcją poprowadzoną przez zewnętrznego eksperta. Szkolny nauczyciel-koordynator (Anna Grzesik) udostępnił transmisję uczniom klasy VIII a na ekranie projektora. Wydarzenie było bezpłatne i ogólnodostępne. Ukazało, jak efektywnie wykorzystywać wieloznaczności języka do wyrażania swoich myśli w postaci niekonwencjonalnych, zwięzłych haseł.

Warsztaty pozwoliły wyjść uczniom poza utarte schematy językowe, skutecznie pobudzić wyobraźnię i uruchomić twórcze myślenie. Ósmoklasiści bazowali na pracy grupowej. Loesje (po polsku Lusia lub Luśka) to pełna energii, wiecznie młoda duchem Holenderka. Użyczyła imienia grupie osób, które wierzą, że plakaty mogą spowodować rewolucję, zaś hasła z jej podpisem odzwierciedlają to optymistyczne podejście. Zamiast pouczać, zachęcają do refleksji i dyskusji oraz konstruktywnego, ale też krytycznego spojrzenia na język. Ich największy zbiór – w kilkudziesięciu językach – dostępny jest na www.loesje.org. Dzięki zasobom online z plakatów można korzystać bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy pobrać je jako pliki pdf i zadbać o ich niekomercyjne wykorzystanie.

Warto również wspomnieć, iż korczyńska szkoła jest jedną z 55 szkół w Polsce, którym przyznano odznakę "Szkoła eTwinning 2021/2022". Nagrodzone tą odznaką szkoły to pionierzy i liderzy w takich dziedzinach jak: praktyka cyfrowa i praktyka w zakresie eBezpieczeństwa, twórcze i innowacyjne podejścia do nauczania, promowanie praktyk uczenia się opartych na współpracy nauczycieli i uczniów. Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Korczynie wykazują zaangażowanie we współpracę, dzielenie się i pracę zespołową, są zaangażowani w integrację na każdym poziomie i aktywnie poszukują sposobów na stworzenie integracyjnego środowiska dla uczniów o różnorodnych umiejętnościach i kulturach.

Anna Grzesik

Tags: eTwinning