Indie - kraj kontrastów - spotkanie z podróżnikiem

4 stycznia 2018 roku wyruszyliśmy w towarzystwie podróżnika z gorlickiej grupy Trzask pana Macieja Krasa w niezwykłą podróż do Indii. Dzięki barwnym fotografiom i pasjonującej narracji naszego gościa "przenieśliśmy się" na inny kontynent. Mieliśmy możliwość wirtualnego zwiedzenia Indii - państwa południowej Azji nazywanego "krajem świętych krów i biednych ludzi".

Dzięki prezentacji zdjęć popartej barwnymi opowieściami wtopiliśmy się w tłumy przechodniów codziennie zalewające największe miasta Indii, spędziliśmy czas w świątyni Karni Mata, w której świętym zwierzęciem jest szczur, poznaliśmy Kalkutę - obecnie największe miasto świata - a w niej odwiedziliśmy dom matki Teresy, odbyliśmy podróż po Gangesie - świętej rzece milionów Hindusów, podziwialiśmy wspaniały Taj Mahal - według wielu najpiękniejszy pomnik miłości na Ziemi, na grzbiecie wielbłąda przemierzyliśmy majestatyczną Pustynię Thar oraz odwiedziliśmy słynne Niebieskie Miasto. Uczniowie usłyszeli także historię o Ghandim - jego filozofii i walce o niepodległość, codziennym pokojowym pokazie siły na granicy Indii z Pakistanem, dowiedzieli się, dlaczego kobiety w Indiach noszą bindi – czerwony znak na czole oraz poznali typowe stroje Hindusów.

Nie obyło się również bez pamiątek: kilku banknotów, oryginalnej szczoteczki do zębów oraz tradycyjnego 8 – metrowego sari.

Spotkanie z podróżnikiem to bardzo dobra forma edukacji dla dzieci i młodzieży będąca uzupełnieniem i wzbogaceniem treści programowych z geografii w gimnazjum i przyrody w szkole podstawowej.

Janusz Paradysz
Alicja Pudło

zdjęcia: archiwum Szkoły Podstawowej w Korczynie

Tags: spotkanie, podróżnik, Indie