Moja niepodległa ojczyzna

11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę  niepodległości.

9 listopada w Szkole Podstawowej w Korczynie odbył się uroczysty apel z  okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na akademii zgromadzili się wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:  wójt gminy Korczyna - Jan Zych, przewodniczący Rady Gminy Korczyna – Władysław Pelczar, sołtys Korczyny i równocześnie radny powiatu krośnieńskiego – Marian Pelczar oraz kierownicy jednostek kulturalnych i administracyjnych z terenu gminy, a także  przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Dziennego Pobytu Senior – Wigor.

Apel rozpoczął się od uroczystego odśpiewania o godzinie 11.11  hymnu państwowego.  Było to jednocześnie włączeniem się szkoły w akcję „ Rekord dla Niepodległej ” organizowanej przez Ministra Edukacji Narodowej. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Artur Stodolak, przypominając między innymi sylwetki Polaków, którzy szczególnie przyczynili się do tego, byśmy mogli świętować 100-lecie odzyskania  przez Polskę niepodległości. Byli to św. Józef Sebastian Pelczar, gen. Stanisław Szeptycki, ks. Józef Panaś i doktor Kamil Jan Bogacki. Stwierdził, że odzyskanie niepodległości i jej ugruntowanie były wieloletnim procesem, w który zaangażowali  się Polacy w odradzającym się kraju i poza jego granicami. Polska wspierana była przez wielu przyjaciół z krajów sprzyjających odrodzeniu naszego państwa. Zjednoczenie wysiłków w drodze do niepodległości pozwoliło na osiągnięcie sukcesu.

W programie artystycznym złożonym z  utworów poetyckich  i piosenek o tematyce patriotycznej uczniowie przedstawili drogę Polski do powrotu na mapę Europy. Zaprezentowali też dwie scenki, które ukazywały Polskę  tracącą  wolność i podzieloną przez zaborców, a później  jej wspaniałe odrodzenie. W finale akademii  do piosenki Niepodległa, niepokorna zaprezentowano sugestywny i pełen ekspresji  układ z flagami polskimi.     

W końcowej części uroczystości dyrektor podziękował wykonawcom - w szczególności  klasie VIIIc – oraz nauczycielom: Piotrowi  Polakowskiemu,  Jolancie Michalik – Kozioł,  Dorocie Jakubik – Głód, Andrzejowi Flisowi, Magdalenie Potyrale, ks. Dominikowi Długoszowi i  Wojciechowi Świdrowi za przygotowanie apelu.

 

Dorota Jakubik-Głód

zdjęcia: archiwum Szkoły Podstawowej w Korczynie