Rocznice wrześniowe w Zespole Szkół w Korczynie

W dniu 23. września w Zespole Szkół w Korczynie odbyła się akademia, której motywem przewodnim była pamięć o wydarzeniach 1939 roku. Akademię przygotowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: Piotra Polakowskiego, Jacka Zycha, Andrzeja Flisa i Wojciecha Świdra.

Program rozpoczął się od odśpiewania Hymnu państwowego, a część artystyczna skoncentrowała się na upamiętnieniu bohaterstwa żołnierzy i cierpienia poddanej nieznanemu w dziejach europejskich wojen terrorowi ludności cywilnej, której następstwem były rzesze uchodźców szukających azylu na terenach nieobjętych działaniami wojennymi. Agresja Armii Czerwonej 17 września 1939 roku zdezaktualizowała przewidywane przez polskich sztabowców scenariusze wojskowe.

Apokaliptyczna destrukcja państwowości Rzeczypospolitej i „czwarty rozbiór” wywołał skutki geopolityczne, które Europa odczuwa do dziś. Wielonarodowa – zamieszkała przez Polaków, Rusinów i Żydów - Rzeczypospolita straciła do końca wojny 11 milionów mieszkańców. Wbrew zapewnieniom niemieckiego dowództwa od pierwszych godzin lotnictwo niemieckie bezlitośnie atakowało obiekty cywilne, niszcząc szpitale, kościoły kolumny uchodźców, zbombardowano 158 polskich miast, spalono 476 wsi. Była to świadoma akcja wywołania blokady dróg przez uciekinierów, która miała uniemożliwić dyslokację polskiej obrony. W nalotach niszczono: Wieluń, Sulejów, Janów Lubelski, Biłgoraj, Frampol, Warszawę. W pierwszym dniu wojny niemieckie samoloty niespodziewanym atakiem ze Słowacji zniszczyły Krosno, zwłaszcza lotnisko, a 7 września bombardowały dworzec kolejowy, jego infrastrukturę i pobliską fabrykę. Dwa dni później niemieckie oddziały atakujące ze Słowacji w okolicach Krempnej przez karpacką Przełęcz Grab, ominęły polską obronę w Barwinku i Tylawie, niespodziewanie docierając do Korczyny, gdzie walczyła z nimi kompania karabinów maszynowych z 3 pułku strzelców podhalańskich.

Część artystyczną uroczystości zakończyło odśpiewanie Roty i wystąpienie dyrektora Zespołu Szkół w Korczynie Artura Stodolaka, który podkreślił, że mimo przemiany paradygmatu postaw społecznych, naszej szczególnej troski wymaga intelektualny wymiar procesu edukacji dzieci. Niezależnie od zmian sytuacji kulturowej horyzont aksjologiczny społeczeństwa musi być nakierowany na utrwalanie zbiorowej pamięci. Przeszłość jest kluczowym elementem transferu procesu wychowania każdej struktury, a w naszym przypadku najważniejszym elementem tożsamości zbiorowej są wydarzenia z września 1939 roku.

Tadeusz Półchłopek

Zdjęcia: archiwum Zespołu Szkół w Korczynie