Oszczędzanie z SKO w Szkole Podstawowej w Korczynie

Umiejętność oszczędzania to sztuka, która nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy finansowej i prowadzenia skomplikowanych rozliczeń. Oszczędności nie biorą się z wykresów, ale przede wszystkim z nawyków w wydawaniu pieniędzy oraz życiowych priorytetów. Ktoś kiedyś powiedział, że „oszczędzać, to nie znaczy zarabiać więcej, a wydawać mniej”.

W Szkole Podstawowej w Korczynie im. A. Fredry w Korczynie działa SKO (Szkolna Kasa Oszczędności), w której zapisani są uczniowie, którzy nie ukończyli 13. roku życia. Każdy uczeń w SKO posiada dostęp do swojego konta przez Internet, dzięki czemu uczy się nim zarządzać. Wpłat i wypłat można dokonywać u szkolnego opiekuna SKO (Anny Grzesik). Każdego roku przeprowadzane są lekcje na temat oszczędzania, przedsiębiorczości i cyberbezpieczeństwa w szkole oraz wirtualnie na blogu SP Korczyna.

W związku z Dniem Bezpiecznego Internetu zachęcaliśmy wszystkich uczniów korczyńskiej szkoły do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na plakat pt. "Wirtualny Świat, Realne Wyzwania - Jestem Bezpieczny w Sieci" oraz rymowankę pt. "Jestem Bezpieczny w Sieci". Konkurs na plakat skierowany był do uczniów klas IV-VIII, których zadaniem było przygotowanie innowacyjnej i kreatywnej pracy plastycznej dowolną techniką. Uczniowie mogli skorzystać z programu graficznego, a plik dostarczyć w postaci wydruku. Mile widziane były ciekawe hasła i wskazówki jak mądrze korzystać z Internetu. Na zwycięzców czekały ciekawe nagrody oraz gadżety i materiały piśmiennicze z logo SKO. Podczas obchodów zachęcaliśmy wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online.

Ciekawym, a zarazem edukacyjnym działaniem okazał się "Test wiedzy SKO", który odbył się w formie internetowej w kwietniu 2021 r. i można było do niego przystąpić więcej niż 1 raz bez konieczności wychodzenia z domu (np. na komputerze, telefonie). Wystarczyło, że za każdym razem uczeń wpisał nową nazwę użytkownika, a system wylosował kolejne pytania. Im więcej razy uczeń rozwiązał Test, tym więcej się nauczył. Dzięki udziałowi w Teście uczniowie zdobyli wiedzę oraz praktyczne umiejętności dotyczące np. tworzenia bezpiecznych haseł w Internecie, zdrowego odżywiania, sposobów na oszczędzanie: pieniędzy, wody, prądu. Dzieci, młodzież a nawet dorośli mogli sprawdzić się i na podstawie wyniku wyświetlonego na końcu Testu dowiedzieć, jak dobrze znają tematykę edukacyjną SKO. Testowani spędzili miło czas, pomogli szkole w zdobyciu punktów w "Konkursie SKO dla szkół i nauczycieli" i otrzymali dyplom "Mistrza wiedzy SKO".  

Szkoła Podstawowa w Korczynie, dzięki podjętym działaniom proekologicznym, przedsiębiorczym i oszczędnościowym wzięła udział w "Konkursie SKO dla szkół i nauczycieli" i otrzymała brązową odznakę za rok szkolny 2020/2021. Na przełomie września i października zostanie ogłoszony kolejny konkurs SKO. Serdecznie zachęcamy do śledzenia wpisów na blogu SP Korczyna i głosowania na: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sp-korczyna/.

Anna Grzesik